BİR İLİŞKİ YAŞAMAK

14.05.2021 BİR İLİŞKİ YAŞAMAK Yaşamımız boyunca başta ailemizle olmak üzere iş ve sosyal çevremizle kurduğumuz ilişkilerin bizi ne kadar etkilediğini biliyoruz. Kurduğumuz bu ilişkilerle bazen rahatlık ve huzuru tadarken bazense sıkılıyor, bunalıyor hatta içimizi acıtan duyguları yaşamak zorunda kalıyoruz.

Kader planımızla ilerlediğimiz yaşam yolculuğumuzda kendimizi geliştirmemiz ve eksikliklerimizi tamamlayabilmemiz için karşılaştığımız çeşitli olaylar içinde ilişkilerimiz önemli bir rol oynar. İlişkilerin amacı bizi olgunlaştırmaktır.

Özellikle ailemizle olan kader bağımız bu noktada çok önem taşır. Aile bireylerinin bazılarının üzerimizde baskı oluşturması hatta bizi bunaltması gelişimimiz açısından doğaldır. Bu baskıların amacı, zayıf ve düzeltmemiz gereken yanlarımızı fark etmemizi sağlamaktır. Bu baskılardan kurtulabilmemiz başkalarını suçlayarak değil aksine kendimizi değiştirmek suretiyle gerçekleşebilecektir.

Bu noktada ilişkilerde evliliğe ve uzun birlikteliklere de değinmemiz gerekir. Evliliklerde ve uzun süreli birlikteliklerde her iki taraf birbirinin sınıf öğretmeni rolünü üstlenir. Bu nedenle takılan yüzüklerle derslerin devreye girmesi cicim aylarının sonlanmasına neden olur.

Peki, ilişkilerde huzur ve devamında mutluluğa giden yol nedir?

Uzun süreli ilişkilerde öğretmenlerden biri diğeri için sorun yaratıcı görevini üstlenir. Sorunlarla karşılaşan diğer taraf bunları çözebildikçe sorunlar azalmaya başlar. Sert tartışmalar, darılmalar, dışlamalar ve bunun gibi durumların yerini tatlı bir iletişim almaya başlar. Ancak bunun aksine taraflar birbirlerini suçlama yolunu seçtiklerinde ilişki sıkıntılı bir evreye girer. Aslında suçlamayı yapan kendisini suçladığının farkında değildir. Karşısındaki ona kendini değiştirmesi veya geliştirmesi gereken bir davranışını anlatmaya çalışırken o ise öfkeleniyor ve suçlama yolunu seçiyordur. Böyle durumlar değişmediğinde baskı yönetilemez duruma gelebilir ve ilişkinin sürdürebilirliği riske girer.

Gerçek şudur ki, kimse kimseyi düzeltemez insan sadece kendini düzeltebilir. Bunun yolu da insanın kendine dönerek kendini fark etmesiyle başlar. Bunun için izlenecek basit yol bir olay yaşandıktan sonra gözler kapatılarak o olayın kamera kaydını izler gibi izlenmesidir. Bu izleme faaliyeti izleyenin davranışını fark etmesini sağlar. Bu farkındalık gerekli değişimle desteklendiğinde çözüme doğru adım atılmış olur. 

Taraflar bu yolu seçtiklerinde aralarındaki sorunlara çözüm bulmaları kolaylaşır. Bu durum da çiftler arasındaki uyumu arttırır. Çiftler birbirlerine uyumlandıkça azalan derslerle ilişki huzur ve devamında tadına varılmaz bir mutluluğa dönüşür.

YORUMLAR
İlk yorumu sen yap !