NEDEN BUNLARI YAŞAMAKTAYIM

14.05.2021 NEDEN BUNLARI YAŞAMAKTAYIM Yaşamımıza geriye doğru şöyle bir baktığımızda önce aklımıza üzerimizde iz bırakan olaylar gelir. Bunların bazılarından kolayca zaferle çıkarken bazılarından yıpranarak ve bedeller ödeyerek çıkmış olduğumuzu anımsarız. Aslında yaşamımız ardı arkası kesilmeyen ve çözüm bekleyen sorunlar dizisinden oluşur. Bu sorunları çözdükçe rahatladığımızı ve özgüvenimizin artığını, diğer yandan çözmediğimizde ise baskı ve sıkıntıdan kurtulup rahat bir nefes alamadığımızı fark ederiz Yaşamımız, üzerimizdeki baskılardan kurtulmak ve rahatlamak için mücadeleyle geçer.

Peki, neden sorunlarla karşılaşırız? Neden bazen çözmekte zorlanır, baskı altına girer ve sıkıntı çekeriz?

İnsan dünya yaşamına bir kader planıyla başlar. Bu plan insanın yaşam  süreçlerinde yürümesi gereken ana yoldur. Ancak bu yolda nasıl ilerleyeceği kendi seçimine bırakılmıştır. İnsan yaptığı seçimlere göre kendisini farklı durumlar içinde bulur ve bu durumlarla mücadelesini sürdürür.   

Yaşamı bir okula benzeterek her şeyi çok daha iyi anlamak mümkün olur. Hepimizin, bu okuldan başarıyla mezun olabilmesi için alması gerekli olan dersleri planlanmıştır. Bu plana uygun olarak vermemiz gereken sınavlar, yaşamımıza bir düzen içinde giren olaylardır. Bu olaylar bize sorunlar olarak yansır. Bu sorunlar üzerimizde farklı düzeylerde baskılar oluştur. Bir sınav sorusuna doğru yanıtı veremediğimizde baskı artabilir. Baskıyla amaçlanan doğru yanıtı bulmamız için yaratıcılığımızı kamçılamaktır. Eğer sınavı başarıyla veremezsek aynı soru tekrar ama bu sefer zorlaştırılmış olarak karşımıza çıkacak ve buna bağlı olarak baskı da artacaktır.

Yaşam okulunda okuyan insan aşama kaydetmek ve mezuniyete doğru ilerlemek zorundadır. Sınavlarını verirken deneyimledikleri, insanı kendini anlayarak çözmeye götüren yoludur. Ancak insan karşılaştığı sorunlarla ilgili sürekli dışarıda suçlu arar. Bu arayış enerjisini boşa tüketmesine ve kendisi için her şeyi çok daha zorlaştırmasına neden olur. Diğer yandan çözümün kendisi olduğunu kabul ederek ilerlediği takdirde çözüme odaklanır. Acaba benzeri bir olayla daha önce de karşılaşmış mıdır? Bu sefer neyi nasıl değiştirmesi ya da farklı yapması gerekmektedir? Hangi davranışını düzeltmelidir? Neleri yapmaktan artık vazgeçmelidir?

İşte, insanın yaşadığı olaylar üzerinden başına gelenleri ve yaptıklarını analiz etmesi, onu yaratıcı çözümlere ve rahatlamaya giden bir yola sokar.

YORUMLAR
İlk yorumu sen yap !