MERHAMET VE ŞEFKAT ÜZERİNE ÖNEMLİ BİR BİLİMSEL ARAŞTIRMA

5.02.2020 MERHAMET VE ŞEFKAT ÜZERİNE ÖNEMLİ BİR BİLİMSEL ARAŞTIRMA
Stanford Üniversitesi (A.B.D) profesörlerinden Dr. James Doty ( MD, FACS, FICS, FAANS Clinical Professor, Neurosurgery) merhamet ve şefkatin fiziksel ve zihinsel faydaları üzerine çığır açan bir araştırmaya imza attı. Dr. Doty’e göre yoğun ve stresli yaşam sonucu zihnimizin varsayılan modu olan “dinlenme modu” sürekli olarak “tehdit modu” tarafından ele geçiriliyor. Tehdit modu, istemli yaşamsal faaliyetlerin kontrolünü yapan sempatik sinir sistemin strese karşı savunma ve koruma amaçlı proteinler salgılamasına neden oluyor.

Araştırmaya göre, başkalarına karşı merhametli ve şefkatli davranmak bedenimizi istem dışı yaşamsal faaliyetlerin kontrolünü yapan sinir sisteminin kontrolüne geçiriyor. Dr. Doty bu durumu şöyle açıklıyor: “Bir kişi merhamet niyetli bir davranış gösterdiğinde bedeninde psikolojik olarak büyük bir olumlu etki oluşur. Bu etki onu tehdit modundan çıkartarak dinlenme ve sindirme moduna sokar. Bu değişim de o kişinin karşılaştığı durumlara göre davranışını belirler.

Parasempatik sistemin kontrolünde yaşamanın uzun dönem faydalarından birisi telomerlerin (telomer bedenimizdeki her bir DNA sarmalının ucunda bulunan ve kromozomları koruyan parçalardır) boylarının uzamasını sağlamaktır. Bu ise yaşlanmayı yavaşlatır.
YORUMLAR
İlk yorumu sen yap !