MUTLULUĞA GİDEN YOL

15.12.2019 MUTLULUĞA GİDEN YOL Bir önceki makalemde İNSANIN MUTLULUK ARAYIŞINDAKİ çabalarından bahsetmiştik. İnsan zihninin programı gereği ANDA kalamamasının nedenleri üzerinde durmuştuk. Yatayda ‘Geçmiş’ ve ‘Gelecek’ çizgisinde hareket eden zihnin kendisini anda sabitleyemediğini ve bu nedenle insanın aradığı mutluluğu doyasıya yaşayamadığını bir örnekle de anlatmıştık. (Makale başlığı: İnsanın Mutluluk Arayışı)

İnsanın mutluluk arayışı ve ona ulaşma isteği yaşamı boyunca sürer. İnsan mutluluğun bir gün ona dışarıdan geleceğini, birisi aracılığıyla mutlu olabileceğini zanneder.  Mutsuzluğunun nedenini başkalarında arar. Başkalarını suçlar. Her şeyin dışarıdan geldiği yanılgısına kapılır.

Aslında mutluluk bir huzur ortamının yaşanabilmesidir. Huzura kavuşmak isteyen insan bunun kendisini güvende ve rahat hissettiğinde gerçekleştiğini bildiği için bu güven ortamını sağlamak ve rahatlamak isteğiyle kendi ve sevdiklerinin yaşamını güvence altına almaya çalışır. Geçmişte aldığı yaşam kayıtlarının verdiği tedirginlik ve gelecekle ilgili belirsizliklerle mücadelesini sürdürür. Bu mücadelesini maddi tarafta para, mal ve mülk birikimi yaparak manevi tarafta ise ilişkiler yoluyla gerçekleştirmeye çalışır. Ancak bütün bu mutluluğu bulma çabalarının sonuç vermediğini görerek hayal kırıklığı yaşar.

İnsan doğumundan başlayarak yaşamı boyunca aldığı zihinsel kayıtlarla kodlanır. Bu kayıtlar ve bunlarla bağlantılı gelecek endişeleri insanı rahat bırakmaz. Bir canlıya ya da bir nesneye baktığında onun üzerinden kendi yaşanmışlıklarını görür. Bu iletişim çağrışım yapar ve bu çağrışımlar bir duyguya neden olur. Duygular insanın ruh halini belirler.

İnsan yaşamında er ya da geç mutluluğun dışarıdan gelmeyeceğini fark edebildiğinde kendisine dönmek ve kendiyle yüzleşmek zorunda kalır. Çözümü kendinde aramaya başlar. Kendine dönerek kendisini çözme yolunda çaba gösteren insan üzerindeki huzursuzluk ve tedirginlik baskısı azalır.

Mutluluk aranarak bulunabilecek bir şey değildir. İnsan KENDİNİ ÇÖZDÜĞÜNDE onu huzursuz eden yaşam kayıtlarından arınarak anı yaşar ve MUTLULUĞU BULUR.

YORUMLAR
İlk yorumu sen yap !