MÜŞTERİLERİNİZİN SİZE SADIK KALMALARI SİZİN ELİNİZDE

20.10.2017 MÜŞTERİLERİNİZİN SİZE SADIK KALMALARI SİZİN ELİNİZDE Şirketlerin büyük bir çoğunluğu sadık müşterilerinin kendileri için yaşam kaynağı olduğunu itiraf eder. Ayrıca bu sürekli sipariş veren sadık müşterilere hizmet sunmak diğerlerine oranla daha kolaydır zira onların beklentilerini karşılamak için çok çaba harcamak gerekmez.

Peki, bu durumda onların sadakatlerini sürdürmeleri nasıl sağlanabilir? Bu müşteriler bir süre sonra kendilerini iyi hissetmediklerinde sizi terk etme riskine karşı ne yapmalısınız?

Sean Mac Pheat'e göre şirketlerin sadık müşteri yaratma yöntemleri üç bölümde toplanıyor: Bunlardan birincisi 'Müşteri Hizmetleri'. Bu işin operasyon kısmı ve işleri müşterilerin istediği şekilde iyi yapmakla sağlanıyor. Müşterilerin doyuma ulaşabilmeleri için sizden beklentilerini en asgari düzeyde karşılamanızla gerçekleşiyor. Diğer bir deyişle müşterileriniz sizden ürün ve hizmetleri istedikleri şekilde, istedikleri süre içinde ve hatasız sunmanızı bekliyor. Bir hata yaparsanız konuyla hemen ilgilenerek gereken düzeltmeyi yapmanız onlara yetebiliyor.

İşin ikinci bölümü ise 'Müşteri İlişkileri'. Bu işin insani kısmını içeriyor yani sizin temsilcilerinizle birebir yaptıkları temaslar ve bunun sonucunda oluşan ilişkileri kapsıyor. Bu temas ve derinleşen ilişkilerde müşteriler kendilerini ticari bir ortak olma yanında bir dost gibi hissettikçe size olan güvenleri artıyor ve aranızdaki bağlar güçleniyor. Bu durum onların size sadık kalma kararlarının büyük destekçisi oluyor.

Üçüncü bölüm ise 'Müşteri Geliştirme'. Sizin için işinizi savunan insanlar yaratıyor. Bu insanlar fiyatınız yerine elde ettikleri yararlara, maliyet yerine kazandıklarına önem veriyorlar zira sizinle ticari ilişkilerini sürdürerek kendi işlerini geliştirebiliyorlar. Bu aynı zamanda sizinle birlikte olmadıklarında işlerinin aksayacağı anlamına geliyor. Sadece sizin müşteriniz olarak daha çok kâr, daha verimli üretim, daha çok huzur ve bunun gibi daha başka maddi manevi birçok kazanç elde ediyorlar.

Bu üç bölüm sinerji içinde çalışarak müşteriler için sizi cazip duruma getiriyor. Şirketinizde bu üç bölümü bir arada istikrarlı bir şekilde sürdürebilecek kültürü sağladığınızda sonuçlarını sadakat, bağlılık ve güven olarak alabiliyorsunuz. Özellikle müşterilerinizle ilişkilerinizi geliştirirken bir yandan da onların işlerini geliştirmeleri için çaba harcarsanız bu çabalarınız karşılıksız kalmayacaktır.

YORUMLAR
İlk yorumu sen yap !