SIKICI VE BUNALTICI İKNA SUNUMLARINIZA NASIL VEDA EDEBİLİRSİNİZ?

13.08.2017 SIKICI VE BUNALTICI İKNA SUNUMLARINIZA NASIL VEDA EDEBİLİRSİNİZ? Ne yazık ki ikna amaçlı yapılan sunumların çoğu sıkıcı, tek yanlı ve kendini öne çıkarmaya yönelik. Özellikle müşterilere yapılan sunumlar bunların başında yer alıyor. İşin kötüsü bu tarzdaki sunumlarda izleyenler, sunucundan kopabiliyor ve zihinlerinde olumsuz düşünceler üretebiliyor.

Sunumlarınızın ilgi çekici, ikna edici ve yönlendirici olabilmesi için düşünce ve yaklaşım şeklinizi değiştirmeniz gerekiyor. İşte yapmanız gerekenler:

Neden Değişim? Neden Yenilik?

Eğer sunumunuz bir değişim, yenilik veya çözüm için ikna amacı taşıyorsa önce bunun neden gerekli olduğu üzerine odaklanmanız gerekir. İzleyicilerinizin zihninde bunun için bir ya da birden fazla neden yaratmalısınız. Kendinizi anlatma egosuna kapılmadan aşağıdaki konulara yönelin:

•    İzleyicinize (Müşteriniz ya da müşteri adayınız olabilir) benzer konumda olan başkalarının karşılaştıkları durumlar ve zorluklar.

•    Bunlara karşı yaklaşımlar, uygulamalar.

•    Pazar eğilimleri ve dinamikleri.

•    İzleyicilerinizin (Müşteriniz ya da müşteri adayınız olabilir) hedefleri, öncelikleri ve karşılaştığı zorluklar/engeller.

Bunları içeren görselleriniz varsa onları sunumunuzun ön bölümüne alın zira böylece izleyicilerinizin ilgisini hemen çekebileceksiniz.

Görsel Sayınızı Azaltın


Sunumunuza ne kadar görsel koyuyorsunuz? Sayı ne kadar çoksa onları birer birer göstermek ve açıklamak zorunda olacağınız için sıkıcı ve bunaltıcı olma riskiniz yükseliyor. Hele de bu görseller siz ve neler yaptığınızı anlatıyorsa, henüz sizinle işbirliği yapma konusunda karar vermemiş veya ikna olmamış izleyicilerinize kendinizden detaylı olarak bahsetmenizin bir anlamı yok. Kim olduğunuz, ne yaptığınız, ürünleriniz ve hizmetleriniz bu etapta onları pek ilgilendirmiyor. Bu görseller genellikle şirketinizin misyonu, vizyonu, fotoğrafları, lokasyonu, başarıları vb. gibi konuları içerir

Bunlar sizin için ne kadar önemli ve gerekli gözükse de bu etapta müşteriniz gözünde sadece zaman kaybıdır. Bu tür görsellerin sayısını mümkün olduğunca azaltın zira bu bilgiler nette web sitenizde zaten yer alıyor ve izleyicileriniz büyük olasılıkla bunları biliyor.

İzleyicileri Dahil Edin

Bunun için sorular hazırlayın. Bu sorularla onların kendi durumlarını ve uygulamakta oldukları stratejileri, yöntemleri, sistemleri açıklamalarını sağlayın. Sorularınız;

 "Bu durum sizinki ile bir benzerlik taşıyor mu?"

"Sizin karşılaştığınız durumlar hangileri?"

"Bunlara karşı neler yapmaktasınız?" vb. sorulardan oluşabilir. Böylece ilgiyi önerilerinize doğru taşımaya başlamış olurusunuz  

Başka Yollar da Deneyebilirsiniz


Gerçekten böyle bir sunuma gerek var mı? Soru yanıt şeklinde bir panele dönüştürülemez mi? Önceden hazırlanan sorularla bir tartışma ortamı yaratarak akabinde bir sunumla tamamlama yoluna gidilebilir mi?

Zengin İçerikli, İlgi Çekici Bilgi ve Deneyimler

Müşterileriniz sizi her zaman rakiplerinizle karşılaştırır. Eğer Pazar lideriyseniz bunun geçici olacağını düşünürler. Bu nedenle onların gereksinimleri üzerine odaklanmalısınız. Sunumunuzda:

•    Sunacağınız bilgilerle müşterilerinize onlar için DEĞERİ olan bilgiler sunun.

•    Onlara bu bilgiler ışığında işlerini geliştirerek hedeflerine nasıl ulaşabilecekleri YENİ YOLLAR gösterin.

Unutmayın… Bugünü müşterisinin zamanı kısıtlı beklentileriyse yüksek.

YORUMLAR
İlk yorumu sen yap !