DAHA VERİMLİ ÇALIŞMAK SİZİN ELİNİZDE AMA NASIL?

15.04.2017 DAHA VERİMLİ ÇALIŞMAK SİZİN ELİNİZDE AMA NASIL? Eğer yapmanız gerekenleri iyi belirleyemezseniz ve tepkisel modda çalışırsanız ister ofisinizde ister ev ofisinizde olun zaman akıp geçerken anlamsız ve sizi hedeflerinize götürmeyen birçok işe dalarak değerli saatlerinizi tüketebilirsiniz.

Gün ve haftalarınızı planlayarak, masanıza oturduğunuzda önce masanızı toparlayıp bir yapılacaklar listesi hazırlamaya gerek duymadan, çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu hem sizi "bugün ne yapmalıyım" sorusundan kurtarırken yaptığınız işe odaklanarak çalışmanızı sağlar.

En Önemli Üç Projenizi Belirleyin

Eğer her şey öncelikliyse bir önceliğiniz yok demektir. Öncelik tekil bir şeydir. İki önceliğiniz varsa ve bunlardan hangisi sizin için daha önem taşıyorsa onu seçmelisiniz. Bu seçtiğiniz öncelik takviminizde etkin bir yer kaplamalı zira eğer bu önceliğinize yeterli zaman ayırmazsanız üretken olamaz sadece yoğun olursunuz.

Aramızda sadece bir projeye öncelik verme şansı olanlar çok az olacağı için ikinci ve üçüncü önceliklerinizi de belirlemelisiniz. İkinci ve (varsa) üçüncü öncelikli projeleriniz/işlerinizi belirleyin. Böylece enerjinizi ve zamanınızı neye harcamanız gerektiği ortaya çıkarmış olacak.

Hergün Yapmanız Gereken Üç İş Seçin ve Buna Zaman Blok/Kümeleri Ayırın.

Ben günde üç ana iş yapabiliyorum. Her birine bir saat ayırdığımda dinlenme aralarıyla birlikte yarım günü buluyor. Bu belki yirmidört saat içinde az bir zaman gibi görülebilir ancak birçok kişinin öncelikli işlerine ayırdığı zamandan çok daha fazla.

Projelerinizin önceliğine göre çalışacağınız çalışma sürelerini belirleyin. İşe birinci öncelikli işinize ayırdığınız zaman dilimiyle başlayın. Bunu tamamladıktan sonra ikinciye ve onu tamamladıktan sonra üçüncüye geçin. Verimlilik yoğun olmak ya da çok çalışmak değil sonuçta üretebilmektir. Ortaya çıkarttığınız sonuçların ölçümüdür.

Rahatsız Edilmemek İçin Tedbirinizi Alın.

İş yerinizde ve evinizde, nerede çalışıyorsanız işinize odaklanabilmeniz için iş arkadaşlarınız ve gerekirse yöneticinizle veya ev halkı ile uzlaşmanız yararınıza olacaktır. Onlarla görüşün. Durumunuzu anlatın ve desteklerini alın. Bölünmeden çalışabildiğinizde harcadığınız zaman bölünerek çalışmanıza oranla on kat daha üretken olacaktır.

Bilgisayarınızda sadece üzerinde çalıştığınız dosya açık olsun. Mobil telefonunuzu sessize alarak erişemeyeceğiz uzaklığa koyun. Onunla öncelikli işinizi tamamladıktan sonra ilgileneceksiniz. Ancak enerjinizi yapmakta olduğunuz işinize odaklayarak verimli olabilirsiniz.

Üçüncü kitabımı yazarken bahar günleriydi. Haftada birkaç gün Fenerbahçe burnuna gidip bir kafede açık havada oturup çalışıyordum. Çevremle ilgili tek hatırladığım başımı ekrandan ayırıp sağ ve solumdaki masalara baktığımda her defasında oturanlar değişmiş oluyordu. 

Erken Başlayın Zinde Başlayın.


Eğer eviniz ofisiniz ise size mümkün olduğunca erken kalkmanızı öneririm. Bu başta bedensel saatinizin uyum sağlaması için zor olabilir ancak kısa sürede alışacaksınız. Böylece en sessiz ve zihninizin en zinde olduğu saatlerden yararlanabileceksiniz. Saat 05.00 ya da 05.30 nasıl?

Eğer ofisinize gitmek durumundaysanız, özellikle İstanbul trafiğinde çok daha az zaman harcayacak ve diğer çalışanlar gelmeden siz epeyi yol almış olacaksınız.

Karar sizin. Çok çalışmak, yoğun gözükmek mi istiyorsunuz yoksa çok üretmek mi?

YORUMLAR
İlk yorumu sen yap !