RUTİN SATIŞ TOPLANTILARINIZIN SIKICI VE BUNALTICI OLMAMASI İÇİN YAPABİLECEKLERİNİZ

05.04.2017 RUTİN SATIŞ TOPLANTILARINIZIN SIKICI VE BUNALTICI OLMAMASI İÇİN YAPABİLECEKLERİNİZ Rutin satış toplantılarının sıkıcı ve bunaltıcı olma nedenlerinin başında satışlar değerlendirilirken toplantının; "Hedeflerin neden gerisindeyiz" tartışmasına dönüşmesi ve satış yöneticisinin durumla ilgili memnuniyetsizliğini dile getirip eleştriler yaparak atmosferi olumsuza çevirmesi diyebiliriz.

Aksine satış toplantıları şikâyetler, savunmalar, mazeret üretmeler, eleştiriler değil katılanların başarma isteğini kamçılayacak, takım ruhunu güçlendirecek şekilde, canlı, heyecanlı ve şevkli bir ortamda geçmelidir. Peki, o zaman bir satış yöneticisi ekip bireylerinin bu toplantılara katılma isteğini artırmak için neler yapabilir?

1: Toplantılarınızı iyi planlayın ve iyi hazırlanın. Önce siz enerjik, istekli ve olumlu olun. Satışlar kötü olabilir. Bu durum toplantınızın kötü olmasını gerektirmez

2: Şirket politikaları, değişen prosedürler, uygulamalar ve neden hedefin gerisindeyiz konuları için haftanın sabah saatlerini (Özellikle Pazartesi sabahlarını) harcamayın. Hafta arası ya da cuma akşamları bu tür konular için daha uygun olabilir. Ya da bunların bir bölümünü toplantısız da çözebilirsiniz.

3: Toplantılarınızın yönetimini ekibinizden farklı kişilere delege edin. Böylece onlara hem sorumluluk vermiş olur hem de aralarında liderlik becerileri olanları da görmüş olursunuz. Bu konuda zorlayıcı olmayın ancak bu görevin problem çözme, karar verme ve kritik düşünme becerilerine katkıda bulunacağını açıklayın.

4: Toplantılarınızda mutlaka ekip bireylerinizin karşılaştıkları itirazları, ya da engelleri bir düzen içinde ele alın ve bunları aşma yöntemlerini tartışın. Bunlarla ilgili canlandırmalar yapın. Herkesin kendi yöntemlerini sergilemesi için fırsat vererek katılımı sağlayın. Özgüvenlerini güçlendirin.

5: Eğer mümkünse toplantılarınıza sizinle iş birliğine istekli müşterilerinizi davet edin. Onların bakış açılarını ve beklentilerini öğrenin. Böylece konuyu kendi satış konularınızın dışına çıkartarak renklendirebilirsiniz. Aynı zamanda bu katılımın ve bilgi paylaşımdan yararlanın. Bu tür davetli toplantıları güzel bir kahvaltıyla başlatın.

6: Toplantılarınıza verdiğiniz önemi tam zamanında başlatıp tam zamanında bitirerek gösterin. Buna uyanları küçük ödüllerle ödüllendirin. Uymayanlara küçük cezalar verin. (Ör: "Bir sonraki toplantımızda kuru pastalar ve börekleri Cem getirecek" vb.)

7: YouTube ya da diğer video kanallarından seçtiğiniz kısa videoları göstererek ekip bireylerinizin motivasyonunu destekleyin. Onların değerlendirmelerini alın. Katılım sağlayın. Kendilerini geliştirmeleri için okuduğunuz satış kitaplarını onlara önerin. Bazen hediye edin.

8: Toplantılarınızı her zaman olumlu bir atmosferde bitirin. Ekip bireyleriniz toplantılarınızdan asla kaygılı, karamsar ve bunalmış olarak ayrılmamalı. Bunun için toplantılarınızı sonlandırırken elde edilen başarılardan bahsedin. Onların tüm engelleri aşabileceklerinize olan inancınızı ve desteğe gerek duyduklarında her zaman yanlarında olacağınızı belirtin.

Eğer takım bireylerinizin yeni haftaya başarma arzusu, güçlenmiş özgüven ve pozitif enerjiyle başlamasını sağlarsanız bu sadece satışlara olumlu yansımayla kalmayacak onlar bir sonraki toplantıyı heyecanla bekleyeceklerdir.

Başarılı toplantılar dilerim…
YORUMLAR
İlk yorumu sen yap !