AKSİLİKLER ÜST ÜSTE GELMEYE BAŞLAYINCA NE YAPABİLİRSİNİZ?

4.3.2017 AKSİLİKLER ÜST ÜSTE GELMEYE BAŞLAYINCA NE YAPABİLİRSİNİZ? Her nedense başımıza gelen aksilikler insafsızca ard arda sıralanır. Daha birisiyle nasıl başa çıkacağımızı düşünürken bize bir nefes alma, güç toplama fırsatı vermeden bir diğeri ortaya çıkar. Aynı durumu çevremizde de gözlemler ve böyle durumlara şuna benzer tepki veririz: "Hay Allah adamın başına gelenlere bak… Oğlunun hastalığıyla uğraşırken şimdi de annesini kaybetti."

Eğer fark ettiyseniz bu olumsuz hareket bir başladı mı hızla yaşamımızın farklı alanlarına da sıçramaya başlar. Trafikte sürekli kırmızı ışıklarla karşılaşırız. Sevdiğimiz bir giysiye kahve dökülür. Dizüstü bilgisayarımıza virüs girer. Restoranda yemek siparişimiz ve arkasından da hesap yanlış gelir. Sevdiğimiz bir arkadaşımızla aramız açılır. Ve eğer bu hareketi durduracak bir şey yapmazsak bir ivme yakalamış olan aksiliklerle karşılaşmaya devam ederiz.

Bu olumsuzlukların kazandığı ivmeyi frenlemek için yapmamız gereken olumsuzluklar yerine ne kadar küçük olurlarsa olsunlar başımıza gelen olumlu şeyleri bularak bunlar üzerine odaklanmaktır. Zira olumsuzluklarla karşılaşırken onlara odaklandığımız ve olumsuz bir zihinsel modda olduğumuz için aynı anda çevremizde oluşan olumlu şeyleri göremeyiz. Motivasyon gurusu TonyRobins'in bunu, zihinsel durumumuzu olumsuzdan olumluya duruma geçirerek olumsuzluklar yerine olumlu olanlara odaklanmak olarak açıklıyor ve bu değişimi gerçekleştirebilme gücüne sahip olduğumuzu öne sürüyor. Bunu bir anda yapabilmek mümkün olmasa bile bir yerden başlayarak harekete geçmek en doğru yöntem.

Bir süre önce bir arkadaşım yanında bir küçük bloknot taşıyarak başına gelen her olumlu şeyi ne kadar küçük olsa dahi üşenmeden anında buraya kaydetmeye başladı. Aradan bir zaman geçtikten sonra bir araya geldiğimizde o bloknotun her sayfasını tam dolu olarak görünce gözlerime inanamadım. Sonuç muhteşemdi çünkü o, bu yöntemle zihinsel odaklanmasını olumsuzdan olumluya çevirmeyi başarmıştı.

Başınıza gelen olumlu şeylere odaklanarak onları yakalamak için zihninizi biraz başta zorlamanız gerekebilir ancak sonuçlarını almaya başladıkça şaşıracaksınız. Bu arada olumsuz olaylar da başınıza gelmeyi sürdürebilir ancak zihinsel durumunuz olumlu modda olduğu için, bu olumsuzluklara çözümler üreterek aralarından sıyrılabilme gücünü yaşadığınız olumlu şeylerin gücüyle yapabileceksiniz.

Eğer yaşamınızı satarak kazanıyorsanız zor bir işiniz var. Kendinizi olumsuzluklar içinde hissettiğinizde durun. Olumlu gören gözlüklerinizi takın ve bu farklı bakışla değerlendirmenizi yapın. Göreceksiniz tüm olumsuzluklar içinde aslında birçok olumlu olan şey de var.

Büyüklerimizin sözü her zaman geçerli "Her işte bir hayır vardır". Daha genişletirsek her terslikte ve kötü olayda güzellikler gizlidir." Bunlara odaklanmak size kalıyor.

YORUMLAR
İlk yorumu sen yap !