BİR İŞ YEMEĞİNDE NASIL DAVRANMALISINIZ?

3.2.2017 BİR İŞ YEMEĞİNDE NASIL DAVRANMALISINIZ? İş yemekleri, formal ofis ortamlarının dışında savunma kalkanlarının indirilerek sosyalleşmeye fırsat tanıyan ortamlar. Aynı zamanda bu ortamların, bir sonraki gün yapılacak formal bir toplantıya olduğu kadar önce tamamlanmış toplantılara da önemli bir olumlu katkısı olduğu kesin.

Peki, bir iş yemeğinin olumlu başlayıp bitmesi için neleri nasıl yapmalıyız?

1) Orada buluşmak yerine misafirlerinizi aracınızla alın. Bu size gidişte (Hele siz aracı kullanmıyorsanız) bol ortamı ısıtma fırsatı verirken dönüşte (Şirkete, otele ya da hava limanına olabilir) konuştuğunuz iş konularını toparlama fırsatı verecektir.

2) Favori bir yeriniz varsa ve misafirleriniz de o yemek türünü beğeniyorsa oraya gidin. Aksi durumda tercihi onlara bırakın.

3) Yemeklerinizi ısmarladıktan sonra genel konulardan sohbete başlayın. Türk yemekleri, tatil beldeleri vb. Onların ilgilendiği konuları sorun. Sorularını yanıtlayın. Ortak beğeni alanlarını bulmaya çalışın. Bunlar üzerine odaklanın.

4) Servis ve yemekler ne kadar kötü olursa olsun söylenmeyin, yetkilileri masaya çağırtarak şikâyet etmeyin. Bu arada anenizin size öğrettiği yemek yeme kurallarını uygulayın. Mobil telefonunuzu sessize alın.

6) İş konularına onlar girene kadar girmeyin. Konu işten açılırsa misafirlerinize düşündürücü sorular yöneltin. Özellikle samimi cümlelerle ve ortamın avantajını kullanarak bekletilerini ve hedeflerini öğrenmeye çalışın. Daha çok siz sorun onlar konuşsun. Kendilerini daha iyi hissedecekleridir.

7) İş konularında konuşurken bile sıcak ve dostane bir yaklaşım sergileyin. Kendinizi ve işinizi övmek yerine onlara bu fırsatı yaratacak sözler söyleyin, sorular sorun.

8) Olumlu havayı bozmayın. Eğer bunu bozabilecek bir şey söylemeniz gerekiyorsa gülümseyerek sessiz kalın.

9) Yemek bitiminde ya da yolda bir sonraki buluşma programınızı kesinleştirin.

Afiyeler olsun…
YORUMLAR
İlk yorumu sen yap !