KARAR VERME YORGUNLUĞUNDAN KURTULABİLİRSİNİZ

21.10.2016 KARAR VERME YORGUNLUĞUNDAN KURTULABİLİRSİNİZ Günlük kararlarınızın sayısını azaltabilirseniz verdiğiniz kararların kalitesini yükseltebilirsiniz. Bu daha rahat, doğru ve yerinde kararlar verebilmenizi sağlayarak kendinizi daha mutlu ve iyi hisstemenizi sağlayacaktır.

Araştırmalar, bir kişi kısa bir zaman aralığında ne kadar çok karar verirse verdiği kararların kalitesinin o kadar düşeceğini öne sürüyor. Zira zihinde karar verme işlemine ayrılan alan sınırlı ve bu sınır zorlanınca ortaya çıkan durumu psikologlar 'karar yorgunluğu' olarak tanımlıyor.

Obama, Vanity Fair dergisi ile yaptığı bir röportajda sadece gri veya lacivert takım elbiseler giyerek vermesi gereken kararları azaltmaya çalıştığını zira vermesi gereken birçok başka önemli kararlar olduğu için ne yiyeceği ve giyeceğiyle ilgili kararlar vermek istemediğini belirtiyor. Bazı işleri rutine bağlayarak önemsiz kararlarla dikkati dağıtmadan karar verme enerjisini önemli konulara odaklanması gerektiğini öne sürüyor.

Liderler ve başarılı insanlar, vermeleri gereken önemsiz günlük kararları azaltarak geriye kalan önem taşıyan kararlarının iyi olmasını sağllıyorlar. Giyim ve yemek önemsiz kararların en başta gelenleri. Peki, hangi kararları vermeyerek zihinsel yükünüzü azaltabilirsiniz?

Günlük kararlarınızı aşağıdaki şekilde kategorize edebilirsiniz:

Otomatikleştir

Haftalık menünüzü hazırlayarak günlük gıda alışveriş listenizi belirleyebilirsiniz. Hatta marketiniz(İsterseniz interneti kullanarak) ve/veya manavınız bu listede olanları zamanında kapınıza getirebilir. Aynı şekilde hafta sonunda bir sonraki hafta için günlük giysi ve aksesuarlarınız belirlemek sizin elinizde. Ödemelerinizi, bankanızdan talimatlı otomatik ödemeler olarak yapabilirsiniz. Bunun gibi birçok önemsiz ve zihinsel emek harcamanızı gerektirmeyen kararları ne kadar otomatikleştirebilirseiniz o kadar rahatlarsınız.

Hemen Gerçekleştir

Zihinsel olarak zaman harcamanızı gerektirmeyen ancak önem taşıyan işlerinizi hemen yapın. Örneğin: Değer verdiğiniz bir arkadaşınızla buluşmak ya da çocuklarınızla yemeğe gitmek, bir büyüğünüzü hastanede ziyaret etmek vb. Hassas konulara zaman ayırın ve ertelemeyin.

Bir Düzene Koy

Bu zaman tüketen ancak önem taşımayan günlük işleriniz için takviminizde zaman boşlukları belirleyin ve bu boşlukları düzenli olarak aynı işleri yapmak üzere doldurun.  Bunlar e postlarınızı yanıtlamak için sabah ayıracağınız süre, sosyal medya mesajlarınızı kontrol edeceğiniz saat aralığı/lıkları, evde temizlik ve düzenleme işlerini yapacağınız gün ve/veya saatler, gerekli ürünler için alışverie çıkmanız gereken gün/ler ve saatler, kişisel bakım gününüz vb.işler olabilir. Böylece, bir süre sonra beklenmedik ani gelişen durumlar dışında hiç düşünmenize gerek kalmadan bu düzenlemeye uyum sağlayarak rahatlamış olursunuz.

Derinlemesine Değerlendir

Zaman gerektiren ve kararı önem taşıyan işlerinize örnek olarak yeni bir eve taşınmak, şehre veya ülkeye göç etmek, iş seçimi, eş seçimi, ev veya araç satın alımı, bir elemanınızı işten çıkartmak, istifa etmek verebiliriz. Bu işler konu üzerinde düşünmenizi, hatta bir süre geçmesini, başkalarına danışmayı, araştırma yapmayı ve beklemeyi gerektirebilecektir. Zihinsel alanızı ve işlemcinizi bu önemli kararları doğru alabilmek için kullanmak zorundasınız.

Karar sizin, zihinsel kapasitenizi nerede harcamak istediğinize siz karar vereceksiniz.
YORUMLAR
İlk yorumu sen yap !