KENDİ STRESİNİZİ YÖNETMEK SİZİN ELİNİZDE

3.9.2016 KENDİ STRESİNİZİ YÖNETMEK SİZİN ELİNİZDE  Gerek kendi işinizde karşılaştığınız engeller, sorunlar, gecikmeler, aksilikler gerekse yakın çevrenizde, şehrinizde, ülkenizde hatta dünya da ki olumsuz gelişmelerin sizi etkisi altına alması kaçınılmaz. Ancak buna karşı bir önlem almak ve korunma kalkanlarımızı oluşturarak stresi kontrol altında tutmak sizin elinizde. İşte, hemen uygulayabilecekleriniz. Kendinizi sorgulayın acaba bunları yapıyor musunuz? Henüz yapmıyorsanız hemen denemeye başlayın.

1: Aslında Stresi Yaratan Sizsiniz. Başınıza ne geldiği, neyle karşılaştığınız ya da çevrenizde neler olduğundan ziyade sizin bunları değerlendirme ve yorumlama şekliniz stresi oluşturur. Tepkilerinizi gözlemleyin. Stresinizi yükselten gereksiz tepkiler mi vermektesiniz. Bunlar sonuçları sizi mutlu edecek şekilde değiştirebiliyor mu? Değiştiremiyorsa bu gereksiz tepkilerinizi azaltmanız gerekiyor.

2: Değiştiremeyeceğiniz Konuları Zihninizde Barındırmayın. Bu zihinsel davranış alışkanlığı bazı kişilikler için zor olabilir. Ancak bir çaba harcamadığınız takdirde, üzerinde hiçbir kontrol, yönlendirme, değiştirme, iyileştirme gücünüz olmayan konular üzerinde zihninizi yorarak stresinizi yükseltirsiniz. Eğer yine de bir şey yapmak istiyorsanız yapın ama sonra konuyu kapatın.

3: Olumsuz İnsanları Çevrenizde Barındırmayın. Bu kişiler en değerli varlığınız beyninize kendi beyinlerinde geliştirdikleri olumsuz düşünceleri sokar ve sanki bir virüs gibi ele geçirirler. Motivasyonunuz, mücadele gücünüz ve başarma azminiz kaybolur. Yapılan araştırmalar doktorların hastalarıyla konuşma şekillerinin hastalarının iyileşme oranları üzerinde çok etkili olduğunu gösteriyor.

4: Kendinizi Başarılı Bir İnsan Olarak Görün. Çevrenizde, iş ve sosyal yaşamında başarıya ulaşmış bir yakın arkadaşınız, iş arkadaşınız veya uzaktan tanıdığınız bir kişinin siz olduğunuzu düşünün. Kendinizi onun yerine koyun. Bunu onu kıskanmak ya da ona gıpta etmek için değil kendinizi o pozisyonda görebilmeniz için yapın. Kendinizi nasıl düşünürseniz öyle olmaya başlar ve öyle olursunuz.

5: Kısa Dönemi Değil Uzun Dönemi Düşünün. Kısa dönem için hedeflerimizi, isteklerimizi planlarken uzun dönemde neler kazanabileceğimizi, nelerin değişebileceğini, gelişebileceğini ve olabileceğini hiç düşünmeyiz. Olayları ve gelişmeleri kısa dönem olarak değil uzun dönem olarak değerlendirin. Uzun dönemi düşünün kısa dönemde gerçekleştirmeyi arzuladığınız birçok şey siz istek ve ümidinizi kaybetmedikçe uzun dönemde gerçekleşecektir. Güzel şeylerin olması biraz zaman alır.

YORUMLAR
İlk yorumu sen yap !