BİR İŞİ BAŞARIYLA SONUÇLANDIRMAK

29.8.2016 BİR İŞİ BAŞARIYLA SONUÇLANDIRMAK Kendi başınıza ya da yönetmekte olduğunuz grupla bir hedef belirleyip işe giriştiğinizde daha ilk aşamalarda siz de ya da grup üyelerinde bir isteksizlik oluşabilir. Ertelemeler başlayabilir. Elde ettiğiniz sonuçlar motivasyon düzeyini düşürebilir. Karşılaştığınız aksaklıklar devam isteğinizi yok edip sizi vazgeçmeye zorlayabilir.  

Yazar, eğitmen ve konuşmacı Jeff Shore bir işi başarıyla sonuçlandırabilmeniz için yapmanız gerekenleri şu şekilde açıklıyor:Hedefleriniz Netleştirin: Ulaşmak istediğiniz hedefi/leir belirledikten sonra bunu netleştirmek için "Neden" sorusunu yöneltin: "Neden……….yapmak istiyorum/uz? Bu soruya vereceğiniz yanıt hedefinizin gerçekten net olup olmadığını size gösterecektir.

Sonuca Ulaşma Tutkunuz Var mı?: Bu güçlü duygu sizin yol boyunca bir engelle karşılaştığınızda, motivasyonunuz düşme eğilimi gösterdiğinde, vazgeçme duygularına kapıldığınızda yola devam etmenizi sağlayacak.

Oyunu Yönetin: Ulaşmak istediğiniz sonucu, yani uzun dönem oyun planınızı belirledikten sonra buna ulaşmak için atacağınız adımları sırasıyla belirleyin. İlk önce neyle başlayacaksınız? Daha sonra ne yapacaksınız? Bunu tamamladıktan sonra vb.

Engellere Takılmayın: Birçok kişi karşılaştığı bir engel sonucu hedefinden vazgeçmiştir. Bunu yerine o engeli belirleyip ortadan kaldırabilirsiniz Karşılaşabileceğiniz engellerden bazıları hedeflerinizin net olmaması ya da oyun planınızdaki bir eksiklik olabilir. En sık yapılan hata ise tamamlanan her şeyin mükemmel olmasını beklemek ve bunu göremeyince bir sonraki adıma geçmemek orada takılıp kalmaktır.

Sonuçlara Değil Davranışlara Odaklanın: Genel olarak sonuçlara göre değerlendirme yerine bu sonuçlara hangi davranışların yol açtığına odaklanın. Bazen hatalı davranışlar iyi sonuçlara yol açarken bazen bunun tam tersi de olabilir. Eğer sonuçlar hedeflediğiniz gibi değilse bazı davranışları değiştirerek bunu düzeltebilirsiniz.

YORUMLAR
İlk yorumu sen yap !