BAŞARI İÇİN EN İYİ OLMAK DEĞİL EN AKILLI DAVRANMAK

26.06.2016 BAŞARI İÇİN EN İYİ OLMAK DEĞİL EN AKILLI DAVRANMAK Sizi en iyi olanlardan daha başarılı kılacak ve sonuca götürecek dört yaklaşım prensibi:

GÜLERYÜZ
DOSTLUK.
ÖZGÜVEN.
GELECEK
SORUMLULUK
GÜLÜMSEYİN

Selamlaşma ve el sıkışıyla başlayan gülümseme sıcak ortam yaratır, karşılıklı yakınlaşma ve rahatlama sağlar. Duyguları olumlu moda getirir. Stresi ortadan kaldırır.

Görüşmenin ilerlemesini kolaylaştırır. Güven ortamına zemin oluşturur. Yalnız karşınızdakinin değil sizin de kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

DOSTLUK KURUN

Bunun tabi ki o kadar kolay değil zira bazı müşterileri sizinle ilişkilerini 'iş düzeyinde' tutmaya özen göstereceklerdir. Ayrıca sizde de kendinizden çok farklı bir kişiyle dostluk kurma isteği duymayabilirsiniz. Ancak burada yapacağınız sadece ortak noktalar bularak dostça bir sohbet ortamı yaratmak. Bunu başardığınızı müşteriniz gülümsemeye başlamasıyla hissedeceksiniz zira artık buzlar kırılıyor demektir. Ve bir gerçek şu ki insanlar şartlar eşit olduğunda her zaman dostlarıyla iş yapmayı yeğlerler.

ÖZGÜVENLİ DAVRANIN

Özgüvenli davranmak müşterinize yukarıdan bakmak, onu küçümsemek ve ukala bir tavır sergilemek değil geçmişinizden gelen başarı deneyimlerinizle oluşan özgüvenli ve rahat davranışınızdır. Konuya iyi hazırlanmış olmanın verdiği özgüven. Bunların sonucu olarak başaracağınıza dair inancınızdır.

UZUN VADELİ DÜŞÜNÜN

Satışı bir an önce gerçekleştirerek işi tamamlayıp başka müşterilerinize yönelmeyi bekleyen bir davranış tarzının tam zıttı bir yaklaşım sergilemek. Sanki çok uzun yıllar birlikte çalışacakmışsınız gibi müşterinize yatırım yapmak. Nasıl bir yatırım mı? Ona bir değer sunmak. Ona yanında olduğunuzu hissettirmek. Satış sonrası tek başına bırakmayıp hizmetinizi sunmaya devam edeceğinize inandırmak. Ortaya çıkabilecek her türlü sorunuyla ilgileneceğinizi hissettirmek. Böylece kendinize bir sadık müşteri yatırımı yaparak önemli bir referans kazanmak.

SORUMLULUK ÜSTLENİN

Bu sizin kişiliğiniz ve işinizle ilgili sorumluluğunuzla ilgili bir durum. Satışta başarmak ta var başaramamakta. Nasıl başarıyı tatmak size çok büyük bir mutluluk veriyor ve motivasyonunuzu güçlendiriyorsa kaybetmek te o kadar olumsuz duygulara yol açabilir. Her iki durumda da sorumluluk sizindir. Tatlı ve acı, yaşadıklarınız sizin için yeni bir öğreti olacaktır. Bu öğretilerle başarınızı arttıracaksınız. Böyle bir fırsatı değerlendirmek yerine mazeretler üretmek başkalarını suçlamanın size hiçbir getirisi olmaz zira satış okulunda kariyer yapmanın kuralı budur.

YORUMLAR
İlk yorumu sen yap !