ŞEFKAT VE MERHAMET

1.05.2023 ŞEFKAT VE MERHAMET Türk Dil Kurumu, dilimize Arapça’dan geçen MERHAMET sözcüğünü, birinin düştüğü duruma üzülmek anlamına geldiğini belirtiyor. Merhamet kelimesi ile yakın anlamı olan ŞEFKAT sözcüğünü ise ‘Sevecenlik’ olarak tanımlıyor. Birbirine yakın anlamlı bu iki sözcüğü bir araya getirdiğimizde Bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü ve acıma duygusu ile o kişi veya canlıya yardım etmek amacıyla sevecenlikle yaklaşma olarak tanımlayabiliriz.

‘İnsan ve Saygı’ başlıklı videomuzda Dünya okulunun amacını ve bu okula neleri öğrenmeye geldiğimizi açıklamaya çalışmıştık. Bu okulun en önemli sınavının birbirimize SAYGI ile yaklaşmamız olduğunu ancak maalesef bu sınavımızı henüz veremediğimizi belirtmiş, özellikle kadına saygıda bir ilerleme kaydedemediğimizi vurgulamıştık. Aksine fiziksel özelliklerimizdeki farklara, kültür ve inanç farklarımızdan doğan görüş ayrılıklarımıza saygı ile yaklaşmak yerine birbirimizi alaya alma, küçümseme, suçlama ve devamında öfke duyarak çatışma yolunu seçtiğimizi belirtmiştik. Dünya okulundaki başarısızlığımızın sonuçlarını da Dünyamızda son yıllarda yaşanan olayların üzerimizdeki oluşturduğu artan baskılarla açıklamıştık.

Dünyamızda çeşitli dönemlerde yerini alan Peygamberlerimiz ve yücelerimizin yol göstericilerimiz olarak kendi yaşam tarzlarıyla bize saygı, şefkat ve merhameti anlatmaya çabaladıklarını biliyoruz. Ancak Dünya insanları olarak birbirimize gereken saygıyı gösteremememiz maalesef ŞEFKAT ve MERHAMET duygularımızın da oluşmasını engellemektedir. İnsanlara ve diğer canlılara, özellikle zor durumda kaldıklarında, onlara yardım edebilme imkânına sahipken boş verme ya da görmemezlikten gelme şefkatsizliğin ve merhametsizliğin bir göstergesidir.

Bu noktada ‘acıma’ duygusuna da bir açıklık getirmemiz gerekir. Acıma duygusu korkuya dönüştüğünde merhamet duygusundan ayrılır. Eğer acıma duygusuyla birlikte korku tetiklemişse, uzatılan yardım elinin altında yatan duygu, kişinin aslında bir gün sahip olduklarını kaybederek veya yitirerek aynı duruma düşme korkusundan başka bir şey değildir.

Dünya insanları olarak bütünsel sınavlarımızın temelini oluşturan İNSANA SAYGI, İNSANA ve tüm canlılara ŞEFKAT ve MERHAMET gösterme konusundaki başarısızlığımız süregelirken bireysel olarak kendi seçimlerimizin bize bırakıldığını da unutmamalıyız.

Kendi yolunu SAYGI, ŞEFKAT ve MERHAMET olarak seçen bir birey yaşamında saygı şefkat ve merhametle ödüllendirilecektir.

YORUMLAR
İlk yorumu sen yap !