BİR ÖVGÜ VE ELEŞTİRİ KARŞISINDA NASIL DAVRANILMALI?

21.10.2016 BİR ÖVGÜ VE ELEŞTİRİ KARŞISINDA NASIL DAVRANILMALI? Aşırı yoğun bir çalışma gerçekleştirdiniz. Tüm becerilerinizi kullandınız. İyi bir iş ortaya çıkardığınızın farkındasınız ve bu sizi onurlandırıyor. Ancak birisi gelip bunu bir övgü şeklinde söze döktüğünde diliniz tutuluyor ve kelimeleri bir araya getirip düzgün bir yanıt veremiyorsunuz. Ya anlamsız sözlerle gevezelik yapıyor, ya alçak gönüllü bir tavır içinde kendinizi küçümsemeye kalkıyor, ya da bir suskunluk içine giriyorsunuz.

Bunların yerine, birisinin övgüsü ile karşılşatığınızda:

  • Önce o kişinin sözünü bitirmesini bekleyin.
  • Gerçekten sonuna kadar sabırla bekleyin.
  • Bir nefes alın.
  • Gülümseyin ve "Teşekkür ederim bunu duymak beni mutlu etti" ya da "Bunu (sizden) duymak çok güzel" deyin ve sohbeti sürdürün.
  • Hiçbir şey açıklamayın. Tevazu gösteren cümlelerle kendinizi küçültmeyin. Sadece o kişiye ya da kişilere teşekkür edin ve onlara işlerinin nasıl gittiğini sorarak sohbeti/görüşmeyi sürdürün.


Yapılan bir araştırmaya göre insanlar yaptıklarının fark edilmesi sonucu bir övgü ile karşılaştıklarında utanma ve huzursuzluk duyuyorlar. Hatta bu durum kendisiyle gurur duyan kişilerde de aynı oluyor. Bu huzursuzluk veren duyguyu bertraf etmenin bir yolu da övgünün sizinle değil daha çok onu yapan kişiyle ilgili olduğunu düşünmek. İş psikoloğu Mark Goulston "Size övgü yapanlar davranışlarınızın ya da yaptıklarınızın kendilerini nasıl etkilediğini sizinle paylaşıyorlar. Size bunu onaylayıp onaylamadığınızı sormuyorlar" diyor.

BİR ELEŞTİRİ İLE KARŞILAŞINCA

Eleştiri beyin tarafından olumsuz bir durum olarak algılanır. Onurunuza ve öz saygınıza saldırı olarak hissetiğiniz eleştriye karşı dinlememek, savunmaya geçmek ya da kendinizi korumaya almak yerine olumlu yaklaşabilmek kariyerinizde kazanacağınız önemli bir başarı olacaktır.Yöneticiniz ya da bir arkadaşınız sizi önemli bir konuda eleştirdiğinde bunu sınavda yanınızdakinden aldığınız bir kopya gibi düşünün. Onlar, bu eleştirel geri bildirimle size işinizde başarılı olabilmeniz için bir tür kestirme ve kolay yol önermekteler.Böyle durumlarda aynen bir övgüyle karşılaştığınız gibi:

  • Derin bir nefes alın.
  • Karşınızdakini sözünü kesmeden dinleyin.
  • Not alın ve iyi anlayıp anlamadığınızı kontrol etmek amacıyla sorular yöneltin.


Diğer yandan eleştiriyi yapacak kişiye de önemli bir görev düşüyor. Eleştirisini ilgili kişinin şahsına değil gerçekleşmiş ve her iki tarafça da gözlemlenmiş bir olaya dayandırarak yapması gerekiyor.

Eleştiri alan için değerli bir bir düzeltme ve gelişim fırsatı. Başarılı koçlar bu yolla ekiplerindeki bireylerin hem performanslarını geliştiriyor hem de motivasyonlarını güçlendiriyorlar.

YORUMLAR
İlk yorumu sen yap !